Almanya’da aşırı sağcı AfD, “aşırılık” duruşmasında yargıçları suçladı

Aşırı sağcı Almanya için Alternatif partisi (AfD) “aşırılık” duruşmasında yargıçları suçladı.

AfD, “aşırılık yanlısı örgüt” olarak muamele görüp görmemesi gerektiğine ilişkin bir mahkeme duruşmasını ertelemek için defalarca girişimde bulundu ve bugün, ertelemeyi reddeden yargıçları “önyargılı olmakla” suçladı.

Mahkeme başkanı Gerald Buck’ın partinin binlerce sayfalık delili incelemek için daha fazla zaman talebini reddetmesi üzerine AfD avukatı Christian Conrad, tüm yargıç heyetinin görevden alınmasını talep etti.

Duruşmada Federal Anayasayı Koruma Dairesi’nin, AfD’yi ve gençlik kanadını “şüpheli aşırılık yanlısı” olarak sınıflandırmakta haklı olduğuna karar verilirse, güvenlik servisinin “telefon dinlemeden muhbir toplamaya kadar tüm istihbarat araçlarını” AfD’ye karşı kullanmasına izin verilecek.

Böyle bir karar çıkarsa, bölgesel ve Avrupa seçimlerine sadece altı ay kala partiye büyük bir darbe vuracak.

YOKSUL DOĞU EYALETLERİNDE ÖNDE

Parti şu anda, düzen karşıtı ve göçmen karşıtı mesajının özellikle yankı bulduğu daha yoksul ve sanayileşme sonrası doğu eyaletlerinin birçoğunda birinci sırada yer alıyor.

Alman federal parlamentosu Bundestag’daki 736 sandalyenin 78’ine sahip olan aşırı sağcı parti, “demokratik” ve “aşırılık yanlısı olmayan” bir oluşum olduğunu savunuyor. Partinin bölgesel şubeleri halihazırda resmi olarak aşırılık yanlısı tehditler olarak ilan edilmiş durumda.

Parti anketlerde biraz gerilemiş olsa da, yüzde 19’luk oy oranıyla muhalefetteki muhafazakarların ardından ikinci sırada, ancak Şansölye Olaf Scholz’un Sosyal Demokrat Partisi’nden oldukça önde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x